Můj první úplatek na STK aneb jak se dělají podvody

Můj první úplatek na STK aneb jak se dělají podvody

Naivně jsem si myslel, že něco jako dát úplatek se mě nikdy nebude týkat. Vždy jsem jak blbec jel s autem do fronty, vždy se něco posralo, tak šel znovu do frontu, trnul strachy. Pěkně zaplatil a hotovo. Jak jsem mohl mít život jednodušší. 

Vždy se něco posere

Mým štěstím na STK vždy bylo, že se něco posralo. Nejčastěji světla. Mohl bych přísáhat, že než jsem jel na STK všechny svítily. Přijde borec kontroluje světla: hej šéfe nesvítí Vám brzdové. Dával jsem tažné, borec zapojil elektriku, všechno v pohodě. Přijdu na STK - no ale Vám to nesvítí. A jiné srandy. Mám na to smůlu. 

Když k tomu připočtu věčné fronty (aspoň u nás), opakované fronty při druhé opravné prohlídce, tak to není nic zajímavého. 

STK nejde ojebat

Taky jsem značně naivní. Po zavedení všech těch kontrol (důvod zdražení), focení auta ze všech stran, apod. jsem si myslel, že skončila většina praktik když se vždy v okolí říkalo: dej to tamtomu ten Ti to udělá apod. 

Změna STK

Jelikož už mě nebavily ty fronty zjistil jsem, že v sousedním měste se lze objendat na určitou hodinu. Auto bylo po servisu, kdy přes olejovou vanu chlustal olej - údajně to bylo spraveno (den předtím) tak s klidnou duší, že tomu autu nic není jedu. 

První zajímavost: auto si vezmou a neprochazí ho s Tebou (vždycky to tak bylo tak nevím)

Přichází borec z emisí ať jdu s ním. Cosi mele o číslech, že nesedí a je takový neurčitý. Něco s lambdou či co. Řikám OK tak co s tím? 

Jak vyjednat úplatek

Typek: no nevím co myslíte? 
Já: no nevím, já nejsem mechanik nebo jaké máte možnosti 
Typek: no tak opravit
Já: OK kolik to odhadujete, to tu musím znovu co 
Typek: asi 1500 
Typek: ... ticho rozhlizi se kolem jak agent STB
Typek: nebo to nejak uděláme
Já: no ok jak?
Typek: no tak nevim navrhnete
Já: jezis ja nevim tak si reknete (uz mi zacalo dochazet jen jsem nevedel kolik) 
Typek: no tak reknete
Ja: tak nevim chcete penize? kolik? 
Typek: septem tajne, tak dve stovky
Ja: jsem se od srdce zasmal takova smesna castka jako uplatek za to ze nemusim tu znovu? 
Ja: ok vytahuju 200 Kc
Typek: se rozhlizi, dejte mi to do kapsy :) [jako fakt?]
Typek: dobry, bezte ja to vyridim a poslu to na STK

Dobrý vyřízeno. Oddechl jsem si. 

Vidím auto jak prochází eSTéKáčkem, nějaký druhý týpek důležitý jak kýbel opic trapně flirtující s dcerou majitele servisu (dlouhonohá bloncka v sukni) ... Přichází: drsně jak Rambo: To je Vaše to auto. 
Já: jo
Týpek: tak vám to neprošlo, a podává mi protokol, odchází

Čtu: Bod 1) překážka na předním skle (nebo tak něco) - idiot jsem nesundal malého medvídka zpod sluneční clony, který žádnému vidění nebrání. Moje chyba. Sundání 2 vteřiny, ale lepší je to napsat do protokolu a nechat si zaplatit za znovu kontrolu. Bod 2) špatná svítivost žárovky - no ok jedna žárovka - oranžová - měla po vyndání popraskanou onu barvu Bod 3) únik oleje (no žádný nebyl) ale kousek za motorem nebyl vyčištěný, ale jak to předtím prskalo tak to tak vypadalo

Super

Odcházím. Při odchodu mě dožene onen týpek z emisí a řiká: Vám to neprošlo co. Hele tu máš číslo mi zavolej se domluvíme. OK, OK. A kdyby nějaký kámoš chtěl projít může taky. 

Přemýšlím jestli to chci řešit nějakým úplatkem. A kolik bude chtít? Třeba to bude dražší než oprava. Ale zase ty nervy co zase vymyslí za kraviny. 

STK bez problémů? Za pětikilo

Večer borcovi volám. Jo tohle. No dívej přivez to, dáš mi 500 a za hodinu dvě si proto přijď. I tak se stalo. Vše vyřízeno. Ještě mě upozornil, že třetí brzdové světlo nějak vypadává (špatný kontakt - to je ta moje smůla), ale stejně vše napsal, STK vyřízena. 

No a teď už se přestávám divit co za šroty jezdí po českých cestách a přestávám se divit jak mohly projít STKačkem. 

Amen a sbohem šáteček