Práce v České spořitelně aneb když ptáčka lapají

Práce v České spořitelně

Naivně jsem si myslel, že v bankovním sektoru stále platí, že je více peněz, že zaměstnanci se mají tak nějak lépe. Rychle jsem vystřízlivěl. Tento příběh je o někom, říkejme Katka. 

Katka dlouho pracovala jako recepční (přes 10 let) u jedné firmy. Po změně vedení se začalo vše hrotit, zaměstnanci odcházet, kolektiv šel proti sobě. Začly se dělat kejkle jakože: zvýšíme Vám plat (rozuměj základ), oslavujte nás. Realita: ano základ byl vyšší, ale zkrouhly se bonusy a příplatky, ve výsledku o tisíc méně na výplatu. Mimo jiné plat se pohyboval kolem 18 tisíc čistého. 

A tak si Katka řekla, že udělá změnu. Inu našla inzerát České spořitelny na pozici osobního bankéře. Katka měla radost, když po dvou kolech výběrového řízení, práci dostala. Říkala si, že si polepší co do pracovní pozice, práce v bankovním sektoru, tak co do platu. 

Co slibuje Česká spořitelna v inzerátu

Aby nedošlo k chybné interpretaci, cituji: 

v 1. roce průměrný měsíční příjem ve výši 30.000 Kč

Další bonusy, které nejsou úplně relevantní, klasika nějaká ta dovolená, stravenky, mobil

Realita

Po třech měsících intenzivního školení, ježdění po republice, zkouškách, zvládání všech produktů, nástrojů, atd. A po třech měsících práce výplata: 19 200 Kč čistého

Raději dělat skladníka s klidem na duši a vyšším platem

Kolega, který nastupoval s Katkou odešel těsně po zkušební době, když zjistil jaká je realita. Šel dělat skladníka. Jeho plat ve zkušební době: 22 000 Kč čistého - žádná zodpovědnost, žádný tlak, žádné splněné prodeje. 

Realita práce

Myslíte si (jako já), že osobní bankovní poradce je v bance proto, aby Vám pomohl? S produkty? S financemi? Zařízování účtu, trvalých příkazů? Omyl. Je to prodejce. Jakýkoliv úkon, který jdete udělat do banky je past. Okamžitě je prováděná lustrace účtu a okamžitě nabízeny prodeje. 

Nezáleží na tom, komu poradíte, pomůžete. Záleží na tom: kolik máte schůzek a za kolik prodáte produktů. 

Bonusy

Samozřejmě k platu můžete dostat bonusy. Ale musíte plnit = musíte prodávat. Úvěry, pojistky. Pak si můžete šáhnout na bonusy, které jsou vyplácené čtvrtletně. Realita je taková, že jsou nastaveny tak, že 80% celé pobočky je neplní. A Ti co je plní dostanou bonus cca 15 tisíc korun. Ovšem za čtvrt roku. Po zdanění to vychází ale 2 tisíce měsíčně navíc. A to se musíte hodně otáčet = naprosto nemorálně prodávat. 

Školení

Česká spořitelna nebo aspoń její školitelé žijou v domnění že v republice jsou platy kolem 50 tisíc čistého. Tak třeba školení Zdravé finance. Když Vám ten kravaťák vypočte co by správný zodpovědný občan měl mít za finanční produkty zjistíte, že půlku platu (tu půlku kterou nemáte) odevzdáte bance. Hypotéku, pojistku na zajištění (min 2000 měsíčně), spoření stavební, šetřit na důchod (aspoň 1000 měsíčně), spořit dětem, odkládat peníze do investiční fondů. Já se jen usmívám když vidím realitu toho jací lidí chodí na pobočku, jsou rádi že dostanou půjčit na ledničku a já jim mám vykládat jak si má dávat 10% platu do investičních fondů. 

Mantra 1 - Úvěrovat, úvěrovat

Když přijdete do České spořitelny a potřebujete jakýkoliv úkon, třeba jen jdete zadat trvalý příkaz. Okamžitě je vylustrován Váš účet. Odkud Vám chodí peníze, kde posíláte, kolik kde máte. Posíláte peníze na nějakou splátku nebo úvěr? Okamžitě přeúvěrovat, přátáhnout, konsolidovat. Máte na účtě nějaké peníze? Šup prodat špoření, pojistku. Nemáte peníze? Prodat úvěr, kreditku

Mantra 2 - Volat klienty

Nezáleží na tom, jestli kvalitně obsloužíte klienta, poradíte babičce jak má pracovat s aplikací a strávíte s ní lehce hodinu. Nezáleží kolik lidí, vezmete co čekají ve frontě. Musíte navolávat klienty, dostat je na pobočku a něco jim prodat. Dochází to až do takových mezí, že po Vás chtějí ať prodáváte důchodcům úvěry, pojistky, cokoliv. 

To se pak cítíte jako blbec když voláte klientovi a: "prosím Vás přijďte na schůzku do banky" ... klient: "proč?" ... no proč ... potřebuji Ti něco prodat, vole ... "ráda bych s Vám probrala vaše finance, máme nějaké nové produkty" ... A co je horší když vidíte opravdu že se jedá o nějakou důchodkyni, naspořené nic, chodí max důchod ... Ta pak se dobelhá na pobočku ... Tam zjisíte, že není co vymyslet ... babička poděkuje a jde domů ... vy ale máte check (malý, protože jste ji nic neprodali) 

V zápětí přijde manažerka pobočky a už to jede: Proč jsi ji nic neprodala. A ten pán předtím má úvěr na 200 tisíc, ale došáhl bych na 400 tisíc, měla si mu to prodat. Argument: ale on nechce se zadlužit více nehraje roli. Máš ho přesvědčit jak to je super jak je úrok super vše je super. Čím větší dluh, tím více super

Závěr

Tak nějak se naučíte brát ty instrukce vedení a kravaťáků s rezervou, smíříte se s tím, že bonusy nebudou. Hazardujete s vlastním přesvědčením morálnosti některých postupů a pak přijde výplata. 19 tisíc korun a tak ještě jednou projíždíte ty inzeráty České spořitelny, nevěřícně, když ptáčka lapají krásně mu zpívají. A opět hledají. Dva nováčci, kteří byli přijati, do 4 měsíců odešli. A Česká spořitelna hledá znovu. 

Proškolit takového nováčka není určitě levné a pak ho ztratí, protože mu dají almužnu. Zajímavá politika. 

Shrnutí

Já určitě chápu, že banka musí prodávat své produkty. Ale taky tak nějak předpokládám, že by měla mít nějaké morální hledisko. A když Česká spořitelna na jedné straně propaguje produkt Zdravé finance a na druhé straně její základní mantra je prodat úvěr. Tady něco smrdí. 

Že slibují nováčkům 30 tisíc, na které nedosáhnou ani náhodou ani s bonusy ... co na to říct

Tak se hrabu v inzerátech a hledám práci skladníka. Bude mi lépe.