Pomoc: matka k ničemu aneb volej sociálku

Pomoc: matka k ničemu aneb volej sociálku

Přestěhovali jsme se nedávno do domku. Domek má sousedy. Sousedka (cca 24let) tedy naší věkové kategorie má dítě. Postupně jsme se dozvěděli, že dítě je nechtěné - údajně nevěděla že je těhotná - a když na to přišla - bylo pozdě. Sousedka je z rodiny alkoholiků, kteří také v domku bydlí. Otec dítěte je cikán - nemakačenko. Dítě sousedky má nyní cca jeden rok. 

Sousedské spory

První záchvěvy sousedských sporů přišly když jsme poznali, že rodiče ony slečny jsou alkoholici. Na zahradě se jen chlastá a to je vše. 

Druhý záchvěv přišel když si začala k nám chodit půjčovat peníze. Tam 500 Kč, tam 1000 Kč, tam 300 Kč - že nemá na jídlo pro malého! Proč nepomoct, že? Místo vrácení přišla žádost o další půjčku nebo výmluvy, že teď nemá. Když slíbila nějaký termín a ani po týdnu nic a bylo ji připomněno "jak to vypadá" dočkali jsme se jen urážek, že co řešíme a že máme peněz dost a kdesi cosi. 

Pak přišly sliby. Jak přítel už má práci a že teď potřebuje půjčit 400 Kč na autobus, aby mohl vůbec do té práce jezdit! No byla to naděje, že se postaví na nohy. Člověku je toho malého tvorečka líto, tak zase půjčí. 

Udělej mi nákup

Pak přišly nákupy. Přijde sms: "ahoj prosím tě jak pojedeš přes město, že mi koupíš pár věcí. Nemáme co jíst. Malý potřebuje aspoň banán nebo tak. " co na to říct? Odpověd: no dobře. Další sms, nákupní seznam: "chipsy, coca-colu, chleba, jeden banán" ... opravdu to je na nákup pro malého? 

Hlavně chipsy a tablet

Mezitím vidíte její činnost na facebooku kde poptáva na inzerci tablety, že koupí dva. Jde to pochopit? 

Situace došla tak daleko, že jsme zavolali sociálku. Hodně jsme to zvažovali a když jsme viděli, že nemají co jíst, prostě jsme nechtěli za to nést zodpovědnost. Nestalo se nic. 

Při jakékoliv zmince, že nám dluží peníze jsme se dočkali jen útoků, arogance, napadání.

Půjčka od providentu

O týden později se situace vystupňovala, protože otec alkoholik, neplatil elektriku, kterou jim vypli. Vzali malého a odstěhovali se na ubytovnu, kde byli skoro 3 měsíce. Opět chtěla půjčit a na facebooku jsme zaregistrovali že shání půjčku 20 000 kč. Při konfrontaci jak si může půjčovat další peníze když nemá příjem, dluží - řekla že přítel už pracuje a že to je na kauci na nový byt. Nakonec si půjčila od Providentu! 

O měsíc později samozřejmě žádný byt neměla. Přítel přestat chodit do práce (se mu nechtělo bylo to tam hrozné) a vrátili se do našeho sousedství - ano do toho domu kde nejde elektrika!

Jak perou? Jak vaří? Jak si svítí? Jak nabíjejí mobil, aby mohli případně aspon zavolat záchranku kdyby něco?

Jednou volali záchranku - malý měl nějaký záchvat - museli běžet k sousedům, aby ji zavolali, protože samozřejmě mobily vypnuté. Střídají různé sousedy, aby jednou za dva dny jim to někdo nabil. 

Vymahači

O další měsíc později k nim přišli vymahači z providentu a řvali po sobě na zahradě. 

Nyní nás dorazila úplně: dala si inzerát: kdo daruje štěně.

Prosím, vysvětlete mi jak člověk, který nemá elektriku, nemá na jídlo své i svého dítěte si můžete pořizovat psa? Když pominu, že mají na zahradě tři věčně uvázané na dvoumetrovém provaze. 

Poraďte 

Co s tím? Nechat je žít? Tlačit na sociálku? Nevšímat si? Pomáhat? 

Kde je hranice pro odběr dítěte nebo zásah sociálky? Co nechat být a co už řešit?

Závěr

Dluh na elektrice roste. Nikdo z nich nemá a nebude mit na zaplacení. Z dluhu se stane ještě větší dluh a exekuce. Do těch lidí mi nic není a každý ať si dělá co chce, ale to dítě?